Létání s malými dětmi, které potřebují cestovat s kočárkem, je v dnešní době běžné a letiště jsou na rodiny s dětmi připraveny a všemožně jim vycházejí vstříc. Ať už se chystáte za exotikou na svatební cestu či za nezapomenutelným svatebním obřadem na pláži, chcete sdílet své jedinečné okamžiky s vašimi nejbližšími.
Podle svatební cestovky YachtWedding volí téměř polovina párů cestu do exotického ráje společně s dětmi, a to i těmi nejmenšími.
Cestování s malými dětmi může být pro rodiče výzvou, jelikož miminka mají své nároky, kterým je třeba se přizpůsobit při plánování cesty. Odměnou vám ale budou rozzářené dětské oči a nezapomenutelné vzpomínky na ty nejkrásnější životní okamžiky v rodinném kruhu. Není důvod se cestování s kočárkem letadlem obávat, při troše přípravy si cestu užije v klidu a pohodě celá rodina.
Pojďme si společně projít několik bodů ohledně cestování s kočárkem, které si je třeba při plánování cesty s malými dětmi ujasnit.
Budete kočárek na letišti potřebovat, nebo se s ním shledáte až v cíli?
Kočárek je pro odpočinek miminek a batolat zásadní a je jasné, že si kladete otázku, kdy a jak ho při letu odbavit. V první řadě je potřeba si rozmyslet, zda vás čekají během letu přestupy, při kterých budete kočárek potřebovat. Pokud patří vaše miminko mezi vydatnější spáče, může volba padnout na noční let a cestu tak můžete zvládnout na jeden zátah. V takovém případě je nejsnazší složený kočárek odbavit při check-inu s dalšími zavazadly.
Zkušení rodiče doporučují kočárek, který putuje do zavazadlového prostoru, opravdu dobře obalit a vypolstrovat a raději volit starší a levnější model, na kterém vás případná drobná poškození jako škrábnutí či ušpinění nebudou tolik mrzet. Kočárek pak dostanete společně s vašimi zavazadly v cíli.
Pokud kočárek na páse neobjevíte, není hned potřeba propadat panice, některá letiště kočárky a jiná atypická zavazadla vydávají na speciálním páse.
Některá letiště vám kočárek zdarma zapůjčí
Na velké řadě letišť včetně pražského Letiště Václava Havla je možné si kočárek zdarma na celou dobu pobytu na letišti zapůjčit. Nemusí tomu tak být ale na všech letištích a je dobré počítat i s variantou, že do některých zapůjčovaných kočárků se větší dítě nevejde. Na stránkách jednotlivých letišť si před cestou raději projděte potřebné informace. Pro všechny případy je dobré mít přibalené například praktické nosítko, které oceníte i později, například při kratších výletech a kdykoliv, kdy budete potřebovat mít volné ruce.
S kočárkem až k letadlu? Je to možné
Pokud si plánujete delší let rozdělit do několika lépe zvládnutelných etap, můžete se rozhodnout ponechat si vlastní kočárek po celou dobu pobytu na letišti až k letadlu. Výhodou je, že kočárek pak budete mít při přestupech k dispozici.
Delší čekání na další let můžete využít pro vítané osvěžení v letištním mini-hotelu přímo na terminálu (najdete jej např. v Dubaji nebo Doha), kde je možné si pronajmout i na pár hodit spací pod či pokoj.
Při kratších přestupech můžete nechat potomky vyřádit se v dětských koutcích, které moderní letiště nabízí, či si společně odpočinout v relax zóně. Ani dlouhý let nemusí být při troše plánování vyčerpávající a můžete si ho společně s dětmi užít jako zajímavou součást cesty.
S jakým kočárkem cestovat letadlem?
Kočárek, který chcete mít k dispozici při přestupech, musí být skládací.
Ideální variantou pro cestování je lehký a skladný golfový kočárek, který snadno složíte a zase rozložíte, ale je možné mít i rozkládací kočárek s korbičkou pro maximální pohodlí vašeho miminka.
Kočárek nezapomeňte nahlásit u přepážky k odbavení zavazadel (v cizině se používá výraz „buggy“ nebo “stroller”), kde jej označí barevnou páskou. Kočárek, který se dá rozložit na dvě části, dostane pásky dvě.
S kočárkem půjdete na bezpečnostní kontrolu speciálním vstupem, obvykle jsou rodiny s dětmi odbaveny přednostně.
Poté, co vám obsluha zkontroluje pasy a palubní lístky, přichází řada na prohlídku zavazadel. Kočárek není výjimkou. Pokud je možné jej složit či rozložený na dvě části umístit na pohyblivý pás, projede rentgenem jako ostatní příruční zavazadla. Pokud by se pod rentgen nevešel, letištní kontrola ho zkontroluje ručním scannerem.
Kočárek pak odevzdáte až při nástupu do letadla na přepážce při boardingu, kde jej letušky přeberou složený. V ideálním případě opět obalený tak, aby se neušpinil a nepoškrábal, i když je tento způsob odbavení pro kočárek šetrnější.
Tajným trikem zcestovalých rodičů je vycpat obal kočárku, který odevzdáváte u brány (gate), plenami a balíčky vlhčených ubrousků. V některých případech a při menších rozměrech (ty uvádí každá společnost jinak a je třeba se na to konkrétně informovat) vám kočárek může personál letadla umístit do přihrádky přímo v kabině. Finální rozhodnutí je ale vždy na nich, záleží na kapacitě a bezpečnostních předpisech. S kočárkem na palubě tedy nemůžete na sto procent počítat.
Pokud ale budete přestupovat, nemusíte se bát – kočárek, který jste odevzdali posádce letadle při boardingu, na vás bude čekat při výstupu z letadla, a to buď u schůdků (pokud pro vás k letadlu přijede autobus), nebo v širší části tunelu při vstupu do letadla. Kočárek musíte složit tak či tak v obou případech, nedá se s ním vjet až do letadla, děťátko přenášíte na palubu v náručí.
Výhodou rodin s dětmi je, že jsou usazovány přednostně, máte tedy dost času na pohodlné umístění příručních zavazadel a dalších náležitostí při usazování.
Na jaká zavazadla máte s miminkem nárok?
Děti do dvou let sedí během letu na klíně rodičů, tzv. infanti létají v cenovém rozsahu 0-20 % dospělé letenky. Většinou platíte za malé dítě letištní taxy a palivové příplatky, i když jim nepořizujete klasickou letenku.
Děti od dvou let výše ale vlastní sedadlo a tedy i letenku mít musí. Někdy je výhodnější pořídit i malému dítěti do dvou let vlastní sedadlo, jelikož tím máte nárok na více zavazadel včetně těch příručních. Cenově vždy záleží na tom, s jakou společností letíte.
Většina aerolinek umožňuje přepravit s dítětem bez příplatku kočárek i autosedačku, u nízkonákladových společností je třeba si ověřit, zda je tomu opravdu tak. Minimálně jednu z těchto položek ale máte v ceně letenky pro infanta v každém případě.
Na palubu si také nezapomeňte přibalit pro miminko malé příruční zavazadlo s dalšími nezbytnostmi – plenkami, vlhčenými ubrousky, sáčky na zabalení použitých plen, tekutinami, jídlem, hračkami a případně léky, které vaše dítě může potřebovat během letu či bezprostředně po něm. Některé větší společnosti povolují navíc i další desetikilové zavazadlo, dětskou (skládací) postýlku a podobně, ty přijdou samozřejmě do zavazadlového prostoru. Vždy si tedy ověřte na webových stránkách své aerolinky, na co máte nárok.
Autosedačku je možné si ve vybraných destinacích zdarma zapůjčit přímo v rámci služeb svatební cestovky YachtWedding, pokud jim dáte vědět alespoň v týdenním předstihu. Odpadne vám tak starost s dalším zavazadlem.
Jak vidíte, cestování s kočárkem není žádná věda. I když cestování s dětmi není tak spontánní jako když se vydáváte na cesty jen v páru, může být krásnou součástí vaší společné cesty do exotického ráje. Pokud si nejste čímkoliv ohledně cestování s kočárkem jisti, podívejte se do sekce odbavování zavazadel své aerolinky, případně se nebojte zeptat na jejich infolince. S dětmi se na cestu společně těšte, připravujte a povídejte si o tom, kolik nových věcí po cestě poznáte.
A jaká je vaše zkušenost s cestovním s kočárkem?
Tento článek budeme průběžně aktualizovat dle vašich komentářů, dotazů a připomínek, aby dobře posloužil dalším rodičům, kteří se se svými dětmi vydávají poprvé na delší cestu.
Použité foto: Pixabay.com a diskuzní skupina facebook.com/groups/svatbavzahranici/