Foto: archiv YachtWedding.com

Svatba v zahraničí, dříve pro mnohé nedosažitelný sen. Dnes oblíbený a dostupný způsob, jak prožít svůj velký den.

Jak na právně platnou svatbu v zahraničí Čechů a Slováků? Na co si dát pozor při výběru svatby v zahraničí, jejím plánování a zařizování?

Nejen na to se zeptáme Petra Ulricha, zakladatele specializované svatební agentura CK YachtWedding a pokusíme se odpovědět na otázky:

  • Co svatba v zahraničí obnáší?
  • Proč nevěsty volí svatbu v zahraničí?
  • Kolik stojí svatba v zahraničí?
  • Kdy začít svatbu v zahraničí plánovat?
  • Které destinace u Čechů a Slováků vedou?
  • Na co si dát pozor?
  • Legality pro právně platnou svatbu v zahraničí

 

Svatba v cizině je čím dál více oblíbená alternativa tradiční svatby doma, ať již se jedná o svatby na pláži, svatby u moře, svatby v exotice, nebo o svatbu na nějakém výjimečném místě. Svatba v ráji je snem mnoha nevěst.

Pozor, ne každá oblíbená destinace pro dovolenou je také vhodná pro svatby Čechů a Slováků. Některé destinace pro svatbu v zahraničí z mnoha důvodů nedoporučujeme.

Celý rozhovor si můžete také pustit v následujícím videu:

Rostoucí obliba svatby v zahraničí

Petře, tak čím to, že svatby v zahraničí jsou v poslední době tak oblíbené?

My se v YachtWeddingu už se svatbám v zahraničí věnujeme od roku 2008, v podstatě neděláme nic jiného, než svatby v zahraničí, svatební cesty, výročí svatby a obnovy svatebního slibu a každý den někde na světě máme svatbu, nebo několik svateb najednou. V různých destinacích.

Můžeme proto vidět, jak obliba těchto svateb roste a je to dáno také tím, že lidé už vědí, že to je dosažitelné. Stává se to také reálnou alternativou tradiční svatby doma v ČR nebo na Slovensku.

A jaké jsou ty nejčastější důvody, proč se pár rozhodne, že nebude mít tradiční svatbu v Čechách, ale v zahraničí?

Důvody pro svatbu v zahraničí jsou různé a každý to má postaveno trochu jinak. Asi nejčastějším důvodem proč se pár rozhodne pro svatbu v zahraničí je to, že si chcete splnit svůj sen. Je to sen romantiky, ale máte také nějaký cestovatelský sen. No a kdy jindy to spojit, než u svatby, protože stejně nakonec většina lidí jede někam na svatební cestu. Takže když máte svatbu v zahraničí, tak máte dva v jednom. Máte svatební cestu s právně platnou svatbou a k tomu navíc ke svatební cestě slevy a benefity pro novomanžele.

Když se potom podíváte na svatbu v České republice, tak je to hektické a moc si z toho většinou nepamatujete. U svatby v zahraničí máte klid a pohodu. Je to opravdu krásný zážitek na celý život. Zážitek, na který člověk může vzpomínat i v takových chvílích, které partnerský život přináší a nejsou úplně optimistické, tak si vzpomene na klid, na pohodu, která vládla při té svatbě někde na pláži v exotickém ráji.

Ano, vzpomenete si, jak jste se cítili, když jste si tehdy jeden druhému říkali to své Ano. To je ta pozitivní vzpomínka, která by Vám měla dodávat energii a pomáhat Vám překonávat všechny ty překážky, které partnerské soužití a život přináší.

Dalším takovým důvodem pro svatbu v zahraničí je, že máte vztah k nějakému místu. Třeba já jsem se ženil na jachtě v chorvatském Trogiru, protože to místo má pro nás nějakou symboliku a máme ho rádi. No a potom výročí svatby s obnovou svatebního slibu jsme se ženou měli na Maledivách.

Jak zařídit svatbu v zahraničí

Vy jste zmínil právně platnou svatbu, předpokládám, že to je to, co Vy doručujete jako tu největší službu svým klientům, nebo jednu z těch služeb.

Je to v podstatě celý balík služeb pro svatbu v zahraničí. Jednak jsou to legality pro právně platnou svatbu, potom vše, aby ten den opravdu klapnul, tak jak má. Není to ale jen ten den, ale také to, co je před tím dnem a jak si to potom užíváte po svém velkém dnu. Takže u nás v YachtWeddingu je to full service a Vy se opravdu můžete zaměřit jenom sami na sebe a máte také jistotu, že když se vrátíte domů, tak pokud to měla být právně platná svatba, tak ta svatba právně platná také bude i na české nebo slovenské matrice, dorazí ti svatební fotografové, kteří měli, fotky budou takové, jaké jste si vybrala a splní se to, o čem jste snila.

Je možné si takovou svatbu zorganizovat na vlastní pěst?

Samozřejmě to možné je – je to jen otázka času a energie, kterou do toho můžete věnovat a také je to hlavně otázka rizika, do jakého u své svatby chcete jít. Jestli do toho půjdete sami a pokusíte se zrealizovat svatbu v zahraničí bez agentury, nebo si na webu vyberete agenturu, která má na webu jen pár hezkých obrázků nebo velmi málo realizací a tedy i zkušeností.

Ono to na první pohled vypadá velice jednoduše, ale už jen samotné legality pro právně platnou svatbu v zahraničí nejsou triviální. Každá destinace má trochu jiná pravidla. Záleží také na tom, jaké je občanství ženicha a nevěsty. Podmínky se neustále mění a jinak je to, pokud je to u první svatby, jinak v případě rozvodu nebo vdovství. Není to ale jenom o legalitách, ale je to také o tom, aby dodavatelé skutečně dorazili a udělali, co mají.

A stává se třeba někdy, že se na Vás obrátí nějaký pár, který si svatbu zařídil na vlastní pěst, ale třeba mu nedorazil oddávající?

Ano, je to tak. Naši klienti tyto starosti nemají. Ti si užijí svůj velký den dle plánu, ale opravdu se nám stává poměrně často, že nám volají zoufalé nevěsty, že jsou třeba v destinaci, kde už mají ten den mít obřad, ale nedorazil oddávající, nebo fotograf nedorazil.

Dokonce se stalo to, že nám volala nevěsta, že její obřad byl zrušený, protože místo dodavatele a oddávajícího přijela na místo policie, protože se ukázalo, že ta Češka, která tam někde žila, kterou si nevěsta vybrala jako dodavatele své svatby přes Internet, neměla potřebná povolení a pojištění. Sice jí to řadu let vycházelo, ale pak to jeden den vycházet přestalo. V tu chvíli ji ale už nikdo nepomůže, tam už není jak pomoci.

My v nabízených destinacích máme každý den nějakou svatbu, to jsou stovky svateb ročně. Máme proto velmi dobrou spolupráci a úzkou vazbu na místní úřady a jednotlivé dodavatele, takže tam dokážeme vyřešit a zařídit věci, které by za normálních okolností byly neřešitelné. Třeba to, že nevěsta se ženichem si zapomněli své dokumenty doma v Česku na kuchyňském stole – to je neřešitelné, ale nám se to podařilo vyřešit. Takže to je další přidaná hodnota, kterou my jako specialista na svatby v zahraničí máme.

Dokumenty pro svatbu v zahraničí

Možná ještě k těm legalitám, které jste zmínil a které jsou pro právně platnou svatbu naprosto zásadní, tak liší se jejich postup země od země nebo je to paušálně stejné?

Není to stejné, liší se to výrazně a neexistuje na to nějaká jednoduchý recept. Není to jenom země od země, ale také se to liší dle občanství. Takže destinace, které jsou oblíbené třeba pro svatbu Angličanů nebo Američanů, nejsou zase vhodné pro svatbu Čechů a Slováků, protože legality tam už jsou tak komplikované, řekl bych, že někdy až příliš komplikované – proto je na to zapotřebí opravdu se dívat se znalostí dané problematiky.

Svatby v zahraničí začala nabízet spousta subjektů, které s tím nemají zkušenosti a potom jsou právě ty nešťastné situace, které jsme si už tady popsali, kdy zoufalá nevěsta volá. Svatba se nedá prodávat jako nějaký „výlet k vodopádům“. Je tam víc věcí, na které je zapotřebí dát pozor a pak je to krásný zážitek.

Když už jste zmínil, že svatba není výlet k vodopádům, který si naplánuju klidně týdne předem.

Ano, není to fakultativní výlet 🙂

Kdy začít plánovat svatbu v zahraničí

Tak jak brzo, nebo kdy bych měla začít plánovat všechny záležitosti kolem takové svatby?

Ve svatbách není nabídka last minute, je to jednak dáno legalitami, doklady, na které jsou zákonné lhůty, které se navíc liší dle jednotlivých destinací. To musíte znát. Druhá věc je, že musí být volné svatební termíny v tom daném místě. U svatebních termínů jsou destinace, např. Havaj, kde na svatebním termínu až tak moc nezáleží, protože tam nejste příliš vázána na matriku a svatby tam většinou probíhají na veřejném místě. Na druhou stranu negativní je to, že máte svůj svatební obřad a kousek vedle Vás někdo hraje volejbal, nebo každých dvacet metrů je jiná svatba. To není náš standard a toto mi nedoporučujeme a neděláme. Když si vezmu třeba Mauricius, tak tam je pravidlo jedna svatba denně, takže si to můžete krásně užít, ten den je jenom Váš, ale samozřejmě potom je méně volných svatebních termínů. Takže určitě doporučujeme vzít v úvahu dostupnost svatebních termínů. Dále pak většinou minimálně dva měsíce před svatebním termínem od Vás potřebujeme mít připravené dokumenty. My Vás dále provedeme tím jak a co je k tomu vše ve Vašem případě zapotřebí. Ohlídáme si to. Zkontrolujeme si, aby to všechno bylo v pořádku. Doporučujeme proto, abyste svou svatbu v zahraničí začala plánovat alespoň půl roku dopředu, lépe i déle. U magických termínů, jako je třeba tento rok 22.2.2022 apod.  jsou nejžádanější místa třeba víc jak rok dopředu vyprodána.

Kam na svatbu v zahraničí

Když jste zmínil ty destinace, tak které jsou ty nejpopulárnější?

Pro České a Slovenské nevěsty u svateb a svatebních cest jednoznačně vede Mauricius, tam je mnoho důvodu, proč je Mauricius pro svatby naprostá jednička. Jsou to jednoduchost legalit a navíc ta země ví, proč tam jedete a je Vám schopná to splnit.

Po Mauriciu jsou to Seychely nebo Maledivy, ale na Maledivách není možná právně platná svatba, tam se dělají jen symbolické svatby, takže výročí a obnovy svatebního slibu. Maledivy jsou ideální pro svatební cestu a řada našich klientů ještě po svatbě např. v Řecku nebo na Mauriciu jede s námi na druhou svatební cestu právě na Maledivy, protože slevy a benefity pro novomanžele většinou platí ještě půl roku až rok po svatbě, tak proč toho nevyužít.

U Středomoří u svateb jednoznačně vede Řecko, potom Itálie s Chorvatskem. Pak jsou další destinace, které jsou spíše okrajové a některé destinace z řady důvodů ani nedoporučujeme.

Svatba v zahraničí cena

Samozřejmě každého asi napadne, jak je finančně náročná, taková svatba v zahraničí?

Cena svatby v zahraničí vychází již levněji, než cena tradiční svatby v České republice a na Slovensku, protože jednak ceny služeb v našich končinách výrazně vzrostly za posledních pár let. Druhá věc je, že vy vlastně máte dva v jednom. Je to svatba a svatební cesta dohromady. To, co byste normálně doma projedli se svými hosty, to věnujete do svého zážitku a ten je silný .. krásný.

Postup po návratu

Když se pár vrátí ze svatby v zahraničí, co potom následuje? Musí se hlásit na nějakých českých úřadech, nebo jaký je ten další postup?

Váš právně platný svatební obřad proběhne v zahraničí, ale musí být ještě dokončen doma. Zahraniční oddací list je zapotřebí přeložit soudním tlumočníkem do českého nebo slovenského jazyka. V YachtWeddingu Vás po návratu nejen přivítáme, ale také Vám detailně řekneme, co máte udělat, a postaráme se o Vás až do vydání českého nebo slovenského oddacího listu.

Svůj zahraniční soudně přeložený oddací list zanesete na svoji místní matriku, která jej odešle na zvláštní matriku do Brna a zhruba za dva až tři měsíce dostanete svůj český oddací list, na kterém bude napsáno místo svatby Mauricius a datum svatby bude ten, který jste měla, a je to  🙂

Vypadá to jednoduše 🙂

Ano, vypadá to jednoduše, nicméně je tam řada věcí, které se mohou pokazit, a právě od toho jsme tady my, abychom na to dohlédli. Kdybych třeba uvedl konkrétní příklad, kdy zrovna minulý týden se nám ozvala nevěsta, která si sama zařídila na vlastní pěst svatbu na Bali. Byla v tom ale velice pečlivá a velmi dobře si to připravila, to musím říct, že ano. Ptala se na Ministerstvu zahraničních věcí, jak má postupovat a jak má připravit dokumenty. Odjela na Bali, svatba prý všechno skvělé, nicméně vrátila se zpátky domů a na matrice jí řekli, že jí její oddací list z Bali neakceptují.

Ten dokument, který tam dostala, nebyl platný.

Přesně tak. Samozřejmě nám volala, byť to nebyl náš klient, protože tonoucí se i stébla chytá, ale tam už není pomoci.

Je ještě něco, co byste rád vyslal párům, nevěstám a ženichům, kteří se rozhodují? Tak za Vás osobně?

Právě strašně důležitá je osvěta, aby si zájemci o svatbu v zahraničí dokázali vše představit – a to je to, o co se snažíme, když se na nás obrátí, abychom jim byli schopni vysvětlit, co mohou očekávat a mohli se v tom zorientovat a následně dobře rozhodnout, protože těch faktorů u svatby v zahraničí, která opravdu není ten „výlet k vodopádům“ – těch věcí, které se mohou stát je hromada a ten zážitek, který můžete mít, tak ten za stejné peníze může být mnohem větší. Je to jenom o tom, aby byl opravdu zohledněný svatební kontext, aby ten, kdo to dělá, tomu opravdu rozuměl a aby bylo všechno v pořádku.

Já Vám moc děkuji za rozhovor.

Foto: archiv YachtWedding.com

Sdílejte

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :