Svatba na lodi je romantickým snem nejednoho milovníka moře, zátok a lodí. Je to symbol životního stylu, kdy se nemusí hned jednat přímo o luxusní megajachtu. Šíře představ a možností je zde velká, proto jsme se na zkušenosti se svatbami na lodích zeptali Petra Ulricha, zakladatele a ředitele svatební agentury YachtWedding, který je sám vášnivým jachtařem.
Jaký je zájem o svatby na lodích a jachtách?
Zájem o svatby na lodích a jachtách je poměrně velký, ale v porovnání s mainstreamem svatby na pláži je to pořád okrajové. Zájem o svatbu na jachtě je dán jednak tím, že čím dál více lidí má zkušenost s dovolenou na palubě lodi a to jak z pozice člena posádky nebo přímo kapitána na půjčené jachtě v Chorvatsku, Řecku nebo třeba Karibiku, někteří už mají jachtu svou. Loď je krásné místo a luxusní prostředí zátok a marín pak představuje neotřelé kulisy pro svatební obřad a svatební fotografie.
Svatba na lodi je ale hlavně mnohem blíž zájmu ženichů, kteří se příliš nevidí, jako “panák” někde na obligátním zámku a téma lodě a moře je prostě něco, kde se mohou při svatbě sami realizovat a nepřipadat si při tom na svatbě hloupě. Vzpomínám si, že v některých případech to dokonce měl ženich jako podmínku a jinak se prý ženit nebude 🙂
Nevěstám pak vyhovuje, že je ženich spokojený, v přípravách svatby aktivní a že to mohou prožívat spolu – každý si v tom snadno najde to své. Ještě jsem neviděl nevěstu, která by se myšlence svatby na jachtě bránila 🙂 Záleží však na provedení a samozřejmě není loď jako loď.
Ideální je pak spojit právně platnou svatbu se svatební plavbou např. po dalmátských ostrovech.
Naše agentura YachtWedding má slovo jachta přímo v názvu a když jsme před 14 lety v roce 2008 jako jedni úplně z prvních specialistů na svatby v zahraničí u nás začínali, tak jsme se zaměřovali jen na lodě, a to jak charterové nebo privátní jachty v Dalmácii nebo v Karibiku, ale také luxusní 100m megajachty v Toskánsku a velmi okrajově i parníky na Vltavě 🙂
Byť už jsme se od té doby dostali mnohem dál a hlavní těžiště našich realizací jsou svatby na pláži, kdy nám každý den někde na světě probíhá několik právně platných svateb najednou, stále jsou pro nás jachtaři důležitou cílovou skupinou, kterým máme díky svým zkušenostem a know-how hodně co nabídnout.
Jak svatba na lodi probíhá?
Nejčastější představou snoubenců je svatba na jachtě v nějaké romantické a klidné zátoce. To je možné, ale když to domyslíte do konce, tak hodně náročné a to jak na plánování, tak i finančně. Minimálně už jen kvůli počasí a oddávajícímu úředníkovi, kterého je na palubu zapotřebí nějak dopravit.
V jachtaři oblíbeném Chorvatsku navíc pro právně platný svatební obřad potřebujete mít kromě oddávajícího úředníka také soudního tlumočníka z českého jazyka do chorvatštiny. To už jsou minimálně dva lidé, které na loď musíte z pevniny ve svatební den dopravit a to není levné (je to také důvod proč se na chorvatských ostrovech dělá v porovnání s pevninou jen minimum svateb – soudní překladatelé jsou totiž většinou pouze na pevnině a musí být na ostrov k vaší svatbě dopraveni, to jim vezme celý den a něco to pak stojí).
V Chorvatsku se navíc úřadu platí za každý metr vzdálenosti, kterou musí oddávající úředník urazit, aby se dostal na neoficiální svatební místo (oficiální svatební místa tento poplatek nemají), což u vzdálených zátok mohou být i tisíce euro jen v poplatku úřadu. V Itálii právně platná svatba na lodi vůbec nejde (my jsme to ale dokázali) a v Řecku pro to chybí zázemí, Karibik je v tom přívětivější.
Chorvatský oddávající vám také s vysokou pravděpodobností nesedne do dinghy (pomocný gumový člun, který bývá u každí lodě pro přepravu pasažérů na břeh a zpět na loď), v Karibiku ale bývají oddávající vstřícnější a s gumákem na rozdíl od Chorvatů problém nemají. Tam se ale zase řeší jiné problémy 🙂
Po zvážení možností se pak většina párů rozhodne buď ke svatbě na lodi, která je vyvázána v maríně nebo u městského mola, nejčastěji ale volí variantu svatby s lodí a ne přímo na lodi.
Co si můžeme představit pod svatbou s lodí?
Svatba s lodí znamená, že svatební obřad sice neprobíhá přímo na palubě lodě, ale vaše jachta je s obřadem a svatebním dnem nějak přímo spojená. Je to ve všech ohledech nejjednodušší a také nejlevnější varianta, kdy máte to nejlepší z lodě, moře i bezpečí a jednoduchosti svatby na pláži, mole nebo v blízké oddací síni.
K této variantě dospěje drtivá většina snoubenců, kteří původně zvažovali svatbu na lodi někde v té romantické zátoce daleko od civilizace.
Jaká destinace je pro svatbu na jachtě nejoblíbenější?
Pro svatbu na lodi ale i s lodí je ideální a mezi snoubenci nejvíce oblíbená střední Dalmácie a konkrétně pak historické městečko Trogir, které leží na malém ostrůvku a v těsné blízkosti několika marín.
Je to krásná, příjemná a bezpečná jachtařská oblast se řadou malebných ostrovů, krásných zátok a dobrým zázemím, kam za vámi případně snadno přijedou také vaši přátelé a rodina, chcete-li je na své svatbě mít. Můžete pak třeba kombinovat hosty ubytované na lodi s hosty v apartmánech.
Řada snoubenců vyplouvá na svatební plavbu během které se na dva dny staví v Trogiru, vezmou se a pak pokračují dál s naší Just Married vlajkou vyvěšenou na stěžni 🙂 Na kotvištích v zátokách jsou středem pozornosti ostatních jachtařů, kteří jim gratulují, je to hezké.
Trogir je pro svatbu s lodí velmi variabilní. Můžete být se svou jachtou vyvázání v maríně a svatbu mít na mole u své lodě (pozor, s ohledem na provoz v maríně to není triviální) nebo na pláži kousek od lodě. Můžete také nasednou na naši loďku a z maríny přeplout na nábřeží odkud je to do historické oddací síně jen pár metrů a pak pokračovat se svatebním focením na palmové promenádě, na pláži a hlavně na své lodi. Je zde možné také mít svatbu přímo na lodi a to jak u nábřeží, tak v zátoce.
Možností je zde mnoho a jedná se o naši léty prověřenou destinaci pro jachtaře.
Na co je třeba si dávat pozor?
Důležité je uvědomit si, že paluba lodě je velmi atypickým místem, které je navíc hodně ovlivněno počasím (vítr, proud, vlnění) a pro právně platný obřad musí splňovat základní parametry, bez kterých na ni oddávajícího úředníka nedostanete. To si z mé zkušenosti často neuvědomují ani jachtaři a už vůbec ne agentury, které s tím nemají žádnou zkušenost a naslibují pak hory doly.
Vzpomínám si, jak nám před lety v panice volal konkurent, který před tím zkopíroval naše webové stránky i s hrubkami, a pak chtěl, abychom mu přišli pomoc se zájemcem o svatbu na jachtě v Karibiku, protože o lodích ani Karibiku vůbec nic nevěděl.
Z pohledu požadavků zákona a oddávajících úředníků na svatební místo se v první řadě jedná o důstojný prostor, který musí být bezpečný a stabilní. V řadě zemí je navíc přímo zákonem vyžadováno, že na svatebním místě musí být stolek pro oddávajícího, na kterém nevěsta s ženichem podepíší zápis v oddací knize.
To pak u jednotrupých lodí vyžaduje délku alespoň 50 stop (kolem 15 metrů) a výše, u katamaranů si pak při troše dobré vůle lze vystačit už od délky 42 stop. S délkou lodě pak roste její šířka, tím užitná plocha paluby a hlavně stabilita.
Ideálně se ale u svatebního obřadu přímo na palubě bavme o lodích nad 20m délky, záleží pak také na počtu svatebních hostů a celé koncepci svatby. V základu je pak celkem jedno, jestli to má být jednoduchá svatba jen se svědky, protože důležité je na palubu dostat oddávajícího. Toto jsou už pak svatební projekty na míru, pro které nelze stanovit jednotný svatební balíček.
Nesmíme také zapomínat na svatebního fotografa, který je důležitý i u těch nejmenších svateb, ten musí mít kam se postavit a získat dobrý úhel pro focení, jinak ze své vysněné svatby na lodi budete mít ty nejnudnější fotky, které nikoho neohromí.
Samozřejmě jiné možnosti nabízí plachetnice a jiné motoráky, vždy je ale každou loď zapotřebí posoudit individuálně, jinak riskujete, že oddávající odmítne vstoupit na palubu a to už pak ve svatební den bude pozdě.
Nemůže mě na lodi oddat přímo kapitán?
To je jedna z nejčastějších romantických představ – odpověď je ale záporná. Kapitán námořní lodě může ze zákona provést právně platný obřad pouze v mezinárodních vodách a ve chvíli, kdy snoubencům hrozí přímé ohrožení života. To asi ve svatební den nechcete. Navíc si moc nedokážu představit, jak to pak budete vysvětlovat na matrice a když se vám to nakonec povede, tak z toho bude materiál na knihu a možná od vás koupí práva i Hollywood :-).
U malých rekreačních lodí, které si půjčujete na dovolenou na moři, pak se svým “kapitánským” průkazem z výše uvedeného pohledu pořád nejste kapitán, ale jen skipper a tuto výsadu skutečných kapitánů nemáte.
S kamarádem kapitánem můžete na lodi uspořádat pouze symbolický svatební obřad, pořád ale budete řešit výše uvedené omezení prostorem, logistiku a hlavně počasí (video ukázka takové amatérské, symbolické, svatby).
Jaký vliv má počasí u svatby na lodi?
Počasí má na každou loď zásadní vliv, tedy i na případný svatební obřad, který by probíhal na její palubě. Loď pluje na vodě a nedá se zastavit, jako auto na parkovišti. Můžete ji zakotvit, nebo vyvázat ke břehu. I tak ale potom musíte řešit vítr a vlnění, které může loď rozhoupat tak, že se na palubě nikdo neudrží.
Silné vlnění vás může zasáhnout v romantické zátoce, ale i v dobře kryté maríně – záleží jen na tom, z jaké strany přijde a jak velké štěstí nebo smůlu máte. Samozřejmě se tomu dá do jisté míry předcházet, není to ale stoprocentní a opět záleží na lodi a její velikosti.
Musíte dobře vědět, co děláte a být s tím srozuměn, pak je svatba na lodi krásným zážitkem a od toho jsme tu my.
Jaké svatby na lodi jste již realizovali a kde?
Za těch 14 let, co jsme na trhu a specializujeme se na výjezdovou svatební turistiku se svatbami v zahraničí, svatebními cestami a výročím svatby, jsme dělali jak velké svatební projekty, jako např. právně platná svatba pro 50 hostů z Prahy na privátní 95m plachetnici v Toskánsku s 21 členy posádky, tak vychytávky jako byla třeba právně platná svatba na privátním katamaranu v zátoce na BVI v Karibiku pro 12 svatebčanů, 12.12.2012 ve 12:12 🙂
Nejvíc realizací však máme formou svatby s lodí v Chorvatsku, kam míří nejvíc českých a slovenských jachtařů a která je pro svatbu na lodi i s lodí nejlepší, to jsou už nižší stovky realizací.
Svatba ve stylu výše zmíněné svatby v Toskánsku na jachtě pro 50 hostů je asi největším snem každé nevěsty, jsou to ale již projekty v řádu milionů korun. Jen samotný pronájem takové lodě na 24 hodin se pohybuje kolem 30.000Eur jen čistého pronájmu bez pohonných hmot, poplatků a služeb posádky. Byl to již svatební projekt, kdy na místě bylo několik našich koordinátorů s vysílačkami a součástí byl i bohatý program svatební hostiny, několika kapel a v noci jako překvapení ohnivá show a artisté, kteří se nečekaně začali spouštět ze stěžňů a lanoví.
Vzhledem k tomu, že tato megajachta byla pod mezinárodní vlajkou, tak jen vylodění nevěsty a ženicha pro pár fotek na pláži vyžadovalo cení proceduru v řádu tisíců eur.
Tyto svatební projekty umíme velmi dobře, ale nejčastěji požadavek je na malou jednoduchou svatbu během dovolené v létě na lodi v Chorvatsku – a není se čemu divit, je to totiž krásný zážitek na celý život, který si může dovolit každý.
Děkuji Vám za rozhovor a přeji vám mnoho spokojených klientů s vaší vlajkou Just Married na stěžni 🙂
Použité foto: archiv YachtWedding.com